Kombilerde Anakart Problemleri

kombi anakart problemleri

Kombilerde anakart arızalarına ne sebep olur?

Kombilerde tüm çalışan elektrikli parçaları yöneten anakartların arızalanmasının belirli sebepleri vardır. Bu arızaların nedenleri, nasıl tespit edilebileceği ve onarılacağından bahsedeceğiz.

Düzensiz Elektrik Akımı, Voltaj

Tüm elektronik cihazlarda olduğu gibi elektrik akımındaki voltaj dengesi kombile içinde önemlidir. Kombiye gelen voltajda bir dalgalanma olduğunda kombi anakartı hasar görebilir ya da tamamen bozulabilir.

Dengesiz elektrik akımı ile elektronik cihazları sağlıklı çalıştırılamaz. Elektrik akımını düzenli hale getiremiyorsanız kombi regülatörü kullanabilirsiniz. Gelen voltaj mutlaka düzenli hale getirilmelidir. Kombi regülatörü taktırmak için Bursa Çözüm Teknik’ten destek alabilirsiniz.

Kombinin Eskimesi

KOmbinizin eskimesi arızalanmasın başlıca sebeplerindendir. Özellikle çalışma ömrü boyunca düzenli bakımı yapılmamış kombilerin bazı parçaları bozulabilir ve bozulan bir parça bağlı olduğu diğer parçanın da düzensiz çalışmasına, dolayısı ile bozulmasına neden olabilir.

Kombinizdeki anakart eskime nedeniyle arızalandığında tamir edilebilse de tavsiye edilmez. Kombi anakartı hassas bir donanımdır ve tamir gören kartlar kısa bir süre sonra yeniden arızalanma eğilimindedir. Anakart arızanıza kombinizin eski olması neden olduysa, kombinizi değiştirmenizi öneririz.

Elektronik ve mekanik cihazların donanımları birbirleriyle ilişkilidir. Bir parça düzgün çalışmadığında diğer parçalar bundan etkilenir. Bu parçalar arasında en hassas olanı kombi anakartlarıdır. Kombiniz alışık olmadığınız tepkiler veriyor veya sesler çıkarıyorsa, ya da belirli bir işlevi çalışmıyorsa diğer parçalara, özellikle anakarta zarar verememek için vakit geçirmeden bakımını yaptırmalısınız.

Bursa’da kombizin anakart tamiri için Çözüm Teknik yanınızdadır.

Bir yanıt yazın