Soğutucu ve Klima Arasındaki Fark Nedir?

klima ve soğutma arasındaki fark

Soğutma denilince elektrikli fan sistemi akla gelir ve muhtemelen hala en ekonomik olanıdır. Ancak daha iyi bir sistem arıyorsak, soğutucu veya klimadan bahsetmemiz gerekir.

İkisi arasındaki temel fark soğutma etkisine nasıl sağladıklarıdır. Klima, ısıyı bir taraftan aktif olarak emen ve diğer taraftan dışarı atan bir ısı pompası kullanır. Buna karşılık soğutucu, buharlaşan suyun soğutma etkisi ile çalışır.

Havayı, suyu buharlaştıran ve havayı soğutan bir sıvıya batırılmış bir malzemeden geçirir. Soğutucu suya ihtiyaç duyduğundan, sürekli olarak yeniden doldurulması veya sabit bir su kaynağına bağlanması gerekir.

Klimalar soğutmada daha güçlüdür. Sıcaklıkları ortam seviyelerinin çok altına düşürebilir. Soğutucunun sınırlamaları vardır ve sıcaklıkları ortam sıcaklığının sadece birkaç derece altına düşürebilir. Soğutulmuş su kullanarak veya su kaynağına buz koyarak performansı artıırılabilir.

Soğutucular, kullanıldığı bir odadaki nemi artırma eğilimindedir. Bunun nedeni su buharını havaya karıştırmasıdır. Bu yüzden nemli bölgelerde önerilmez. Buna karşılık, bir klima, su buharının soğutma serpantinleri etrafında yoğunlaşma eğiliminde olmasından dolayı havanın nemini azaltır. Klimaların dışarıya su sızdırma eğilimi bnun bir göstergesidir. Klimalar en nemli ortamlarda bile kullanılabilir.

Klimaların kurulum gereksinimleri daha esnektir. Üniteyi yere monte etmenizi sağlayan bölme ve pencere türleri de dahil olmak üzere birçok yapılandırma türü vardır.

Bir soğutucunun ana avantajı , nispeten düşük sahip olma ve işletme maliyetidir. Bir klima daha pahalıdır ve daha fazla elektrik tüketir. Bir soğutucu temelde sadece su bölmesi ve suyu üfleme havasına maruz bırakma mekanizması olan bir fandan oluşur.

Sonuç

  • Klima havayı bir soğutucu kutudan çok daha hızlı soğutabilir.
  • Bir klima nemi azaltırken soğutucu nemi azaltır.
  • Klima kurulum açısından daha esnektir.
  • Klimanın satın alma ve kullanım maliyeti soğutucudan daha fazladır.

Çözüm Teknik Bursa Klima Servisi, Bursa’da her tip klima ve soğutucu için kurumsal ve bireysel taleplere aynı gün yanıt vermektedir. İklimledirme sistemlerinizin bakım ve onarımı için bizi her zaman arayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın