Klimalarda Inverter teknolojisi nedir? Neden tercih edilir?

Klimalarda Inverter teknolojisi nedir? Neden tercih edilir?

Inverter teknolojisi, kompresörlerin elektro motorları ile ilgili teknolojinin geldiği son noktadır. Sıcaklığı sürekli olarak ayarlamak için kompresör motorunun hızını kontrol etmeye yarayan bir invertör kullanılır. Inverter üniteleri, elektromotorun hızını kontrol etmek için ayarlanabilir bir elektrikli invertör ile çalışan değişken frekanslı bir sürücüye sahiptir, bu da kompresör ve soğutma / ısıtma çıkışı anlamına gelir.

Sürücü, gelen AC akımını DC’ye dönüştürür ve ardından elektrikli invertördeki modülasyon yoluyla istenen frekansta akım üretir. Mikrodenetleyici her ortam hava sıcaklığını örnekleyebilir ve kompresörün hızını buna göre ayarlayabilir.

İnverter klima üniteleri geleneksel klimalara göre daha fazla verimliliğine sahiptir, parçalarının uzun ömürlü olması ve elektrik yükündeki keskin dalgalanmaların yaratabileceği sonuçlar ortadan kaldırılmıştır. Böylelikle inverter AC ünitelerini daha düşük işletme maliyeti, daha az kesinti ile daha sessiz çalışır. İnvertör AC üniteleri sabit hızlı klimalardan daha pahalı olabilir, ancak bu maliyet daha düşük enerji faturaları ile dengelenir. Geri ödeme süresi kullanıma bağlı olarak yaklaşık iki yıldır.

Eviniz veya ofisiniz için en iyi klimayı seçmek adına invertör ve invertörsüz klima klima seçeneklerini değerlendirelim. Günümüzde hemen herkesin evinde, işyerinde klima var ve ortalama bir ev halkı elektrik faturasının yüzde 10’undan fazlasını sadece soğutma ünitelerine harcıyor. Bu nedenle doğru bir seçimyapmakönemlidir. Kararınızı etkileyebilecek çeşitli faktörler vardır, ancak satın almadan önce dikkate alınması gereken en önemli şeylerden biri, iki teknoloji arasında seçim yapmaktır. Yani inverter ve inverter özelliği olmayan.

Her iki sistem de performans açısından mükemmeldir ve soğutma için benzer işlevler sunar, ancak kullandıkları kompresör motoru tipinde farklılık gösterirler. İkisine bir göz atalım ve aralarındaki teknolojik farkı anlayalım.

Inverter Klima Nedir?

İnvertör klima ünitesi, soğutma ve ısıtma kapasitesini gerektiği gibi kontrol etmek için ünite içindeki soğutucu akışkanının hareketini ayarlayan değişken hızlı kompresör motoruna sahiptir. İnvertör ünitesindeki kompresör motorunun hızı, güç kaynağının frekansı ile doğru orantılıdır. Motorun hızını kontrol etmek için değişken frekanslı bir sansürör kullanır, bu da gerçekte ünite içindeki soğutucu akışkan akışını düzenleyerek gerektiği kadar doğru soğutma veya ısıtma sağlar. Sık çalışma ve stop etme döngülerini ortadan kaldırır, böylece uzun vadede ünitenin enerji verimliliğini artırır.

İnvertör Olmayan Klima Nedir?

İnverter olmayan bir klima ünitesinde sabit hızlı kompresör motoru bulunur. İnvertör ünitelerinden farklı olarak, ya çalış ya dur prensibi ile çalışırlar, yani kompresör otomatik olarak açılır ve kapanır. İstenen sıcaklığa ulaşıldığında kompresör otomatik olarak kapanır ve sıcaklık arttığında tekrar başlar.

Sık açma-kapama döngüleri nedeniyle kompresör her zaman yüksek güçte çalışmak zorunda kalır, bu nedenle çalışırken çok fazla gürültü yaratır ve daha fazla elektrik tüketebilir. Bu özellik invertör klimalara göre daha az enerji tasarrufu demektir.

İnvertör ve İnvertör Olmayan Klima Arasındaki Fark

İnvertör ve İnvertör Olmayan AC Teknolojisi

İnvertör klimalar genel olarak akım tipini AC’den DC’ye veya tersi yönde değiştiren bir cihazdır. Klima üniteleri açısından, ünitenin soğutma / ısıtma kapasitesini ayarlamak için kompresör motorunun güç kaynağı frekansını kontrol etmek için bir invertör kullanılır.

İnvertör kliması, gereken miktarda soğutma ve ısıtma sağlamak için sıcaklığı düzenleyen değişken hızlı bir kompresöre sahiptir. İnvertör olmayan bir klima ise ya çalışır ya da durur, sabit hızlı bir kompresörü vardır.

İnverter ve İnvertör Olmayan Klimaların Çalışması

İnvertör klima, ayarlanmış alan sıcaklığını gerektiği gibi düzenlemek için soğutucu akışkanı kontrol etmek suretiyle kompresörün hızını ayarlar. Ünite açıldığında, içindeki kompresör her başlamada ve durmada her zaman tam hızda çalışır. Böylece gerektiği gibi hassas soğutma veya ısıtma gücü sağlar.

İnverter olmayan bir klima, oda sıcaklığına bağlı olarak sabit miktarda güç sağlar. Bu, istenen oda sıcaklığına ulaşıldığında kompresörün kapanmasını ve sıcaklık arttığında tekrar çalışmasını sağlar.

Bursa klima servisi Çözüm Teknik, inverter klimalarınız için bakım, onarım ve kurumsal düzeyde periyodik hizmetler sunmaktadır.

Enerji verimliliği

EBu iki klima türü klima arasındaki temel fark, oda sıcaklığında çalışma şeklidir. Soğutma ve ısıtma, ünite içindeki sansür, güç kaynağını oda sıcaklığına göre ayarladığı için invertör klima ünitelerinde otomatik bir işlemdir, elektrik tüketimini otomatik olarak azaltır ve invertör olmayanlara gör daha tasarruflu hale getirir.

İnvertör olmayan bir ünite, sıcaklığı oda sıcaklığı seviyesinde belirli bir eşik sınırında tutmak için her zaman açılır ve kapanır, böylece daha çok elektrik harcar.

İnvertör ve İnvertör Olmayan Klimaların Gürültüsü

İnvertör klimanın ısıtma ve soğutma kapasitesi oda sıcaklığına ve dış sıcaklığa bağlı olarak değişir. Ünite içindeki kompresör invertör olmayan karşılığı kadar sık ​​çalışmadığı için daha sessizdir. İnverter olmayan klimalar, çalışma sırasında daha az verimlidir, çünkü otomatik olarak sürekli açılıp kapanırlar, böylece invertör ünitesinden çok fazla gürültü çıkar.

Sonuçta, inverter olmayan klima üniteleri, inverter klima ünitelerine kıyasla biraz daha ucuz olabilir, ancak bakımı ve yönetimi daha az güvenilirdir. İnverter klimalr, klima teknolojisinde kompresörün hızını kontrol etmek için invertörler kullanan, böylece verimliliği arttıran ve invertör AC ünitelerinin bileşenlerinin ömrünü uzatan sık sık açma-kapama döngülerini ortadan kaldıran en son teknolojidir.

Başlangıç ​​maliyetleri inverter olmayan ünitelere göre biraz daha yüksek olabilirken, enerji tüketimi ile bunu dengeler. Bu özellikleri onları klima ünitelerinin en çok tercih edilen seçeneği haline getirir.

Servis Çağır Arıza Bildir

Hemen servis çağırabilir ya da nasıl yardımcı olabileceğimizi ortaya çıkarmak için formumuzu doldurabilirsiniz.

Çözüm Teknik Bursada her seviyede klima servis sağlayıcısıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 − 6 =