Klima Arıza Kodları

Klimanızın arıza kodlarına erişmek için lütfen cihaz modelinizi seçin. Cihaz modeliniz görünmüyorsa aynı markanın yakın bir modelini seçerek de arıza kodlarına erişebilrisiniz.

Lütfen arıza kodlarını aradığınız klimanın marka veya modelini yazınız.

BTU İhtiyacı Hesaplama
Klima Arıza Kodları

Klima mekanizması. Arıza kodlarında geçen terimler

Bu sıvı gaza dönüşür ve etrafındaki havadan ısıyı emdikçe buharlaşır ve düşük basınç koşullarında tekrar sıvıya dönüşür ve normal basınç aralığına girdikten sonra tekrar gaza dönüşür.

Herhangi bir Klima üç parçadan oluşur, kompresör, kapasitör ve buharlaştırıcı. Kompresör ve kapasitör genellikle evaporatörün (buharlaştırıcı) ortamın evin dışında depolanır.

Kompresör, buhar soğutucu akışkanını sistem üzerinden pompaladığı için her üçünün de en önemli parçasıdır. Kondansatör sıcaklığı çok düşüktür ve bu yüksek gaz içeriğine sahip gazı düşük basınçlı sıvıya dönüştürür.

Küçük bir delikten, basınç altındaki bu sıvı evaporatöre akacaktır. Bu işlemde, basınç dönüştürülür ve sıvı, döngüyü tekrar başlatmak için soğuk düşük basınçlı havaya dönüştürülür. Sıvıların gazla değiştirilmesi sürecinde etrafındaki havadan ısı çıkarır.

Evaporatörün kanatçıkları vardır ve odaya soğuk hava üfler. Sıcak hava soğuk havadan daha hafiftir, bu nedenle ısısı yüksek basınçlı sıvıyı düşük basınçlı gaza dönüştürmek için kullanılan odanın üst kısmında bulunur.

Klimalar ısıyı bir alandan uzaklaştırmak ve soğutulmuş kuru hava ile değiştirmeye yarar.

Her klimanın içinde bir kompresör vardır. Soğutucu gazını sıkıştırmak ve pompalamak için çalışır. Soğutucu akışkanın sıkıştırılması ısı üretir. Bu ısıyı dağıtmak için sıkıştırılmış soğutucu, bir fanın ısıyı dış atmosfere üflediği kondenser bobinlerine pompalanır. İşlem sırasında soğutucu sıvı halini alır. Bu sıvı soğutucu, genleşme valfine doğru pompalanır.

Genleşme vanası, termostat ayarlarıyla bağlantılı olarak çalışan bir sıcaklık sensörüne sahiptir. Genleşme vanası, sıvılaştırılmış soğutucunun gaz halini aldığı evaporatöre (soğutma serpantinlerine) uygun miktarda soğutucu akışkan verir. Genleşme nedeniyle sıvıdan gaz haline dönüşme, çevreden enerji emildiği için soğukluk üretir.

Kanatçıklardan (bobinlere bağlı) geçtiği zaman hava soğutulur ve odaya üflenir. Soğutma serpantinlerindeki soğutucu akışkan daha sonra kompresöre girer ve bir kez daha sıkıştırılır. Kompresör kapatılmadığı sürece döngü devam eder. Kısacası, klima iç mekandan ısı çeker ve dış mekana bırakır.