Klima Nasıl Çalışır? “Soğutma Sistemi Teknolojisi”

klima nasıl çalışır

Merkezi ısıtma ve soğutma sisteminin bir parçası olan bir klima, ısı enerjisini evden dışarı çıkarır ve dış havaya aktarır.

Klima nasıl çalışır?

Merkezi ısıtma ve soğutma sistemindeki klima, içindeki sıcak havayı dışarı çekerek, kanallar yoluyla soğuk hava sağlar. Ayrık bir sistemde kompresör, soğutucu akışkanı dış ünitedeki giden kanallar sayesinde yoğuşturur ve dolaştırır, böylece gazdan sıvıya dönüştürür.

Sıvı daha sonra iç mekandaki ünitede buharlaştırıcı bobininden veya soğutma bölmesinde sıkıştırılır. İç ünitenin fanı, evaporatör kanatçıklarından geçerek havayı dolaştırır. Evaporatörün metal kanatçıkları termal enerjiyi çevresindeki hava ile değiştirir.

klima nasıl çalışır

Soğutucu, sıvıdan buhara dönüşerek havadaki ısıyı emer. Isı havadan ayrılır, hava soğutulur ve ortama geri aktarılır. Bu noktadan sonra, kondenser veya dış ünite soğutucu buharını tekrar sıvıya dönüştürür.

Sıvı buharlaştırıcıyı terk ederken serin, düşük basınçlı bir gazdır ve döngüyü tekrarlamak için kondensere geri döner. Bu işlem, ortamdaki termostat ayarınız tarafından algılanır ve programlandığı gibi istenilen soğutma sıcaklığına ulaşana kadar tekrarlanır.

Merkezi ısıtma ve soğutma sistemleri ayrı şeylerdir, ancak birlikte çalışırlar.

Çözüm Teknik Bursa Klima Servisi her tip bireysel klimanın arıza ve onarımında destek vermekte ve periyodik bakım hizmetleri sağlamaktadır.

klima sistemleri
Bursa klma Servisi Kombi , klima tamiri

Merkezi Soğutma

En yaygın merkezi soğutma sistemi, bir kondansatör bobini ve kompresöründen oluşan, dış kabini birlikte monte edilen iç mekan buharlaştırıcı bobinli split sistemdir.

Kompresör, sisteme soğutucu denilen bir kimyasal pompalar.

Merkezi soğutma nasıl çalışır

Ortamdaki sıcak hava, iç ünite evaporatör bobininin üzerine üflediğinde, ısı enerjisi bobinin içindeki soğutucuya aktarılır. Bu aktarım havayı soğutur.

Soğutucu, döngünün tekrar başladığı kompresöre geri pompalanır. Soğutucu tarafından emilen ısı içeride soğuk hava üflenirken ortamın dışına taşınır ve nemden ayrıştırılır.

Soğutma sistemleri, merkezi ısıtma sistemleriyle birleştirilebilir, çünkü bunlar klimadan geçen havayı ortama dağıtmak için aynı kanal sistemini kullanıtrlar.

Çözüm Teknik Bursa Klima Servisi merkezi soğutma sistemlerinin onarım ve bakımında her ölçekte destek vermektedir.

Klima ne yapar?

İç soğutma bobinine bağlı olan kompresör, soğutucu akışkanı ileri geri pompalar, iç mekandan ısı ve nemi alır. Isıyı dış mekana aktarır. Ilık iç mekan havası iç mekan soğutma serpantinine üflenir, daha sonra soğutulur ve ortama dağıtılır.

klima ne yapar

Klima santrali ne yapar?

Klimalar ile kapasite ve verimlilik anlamında eşleştirilen klima santralleri , klimada işlenen havayı ortamda dolaştırır. Bir hava tutucusunda, ek bir yardımcı elektrikli şerit ısıtıcısı olasılığı bulunan bir iç bobin ve bir fan bulunmaktadır.

Klima santrallerinde sabit veya değişken hızlarda motorlarla mevcuttur. Değişken hızlı modeller, yüksek nem kontrol özellikleri, seçilebilir hava akışı kapasitesi seviyesi kontrollerine sahiptir.

Sistemlere bir hava filtresi ve termostat eklemek, havayı temizleme ve konfor adına önemlidir. Hava temizleyici, tozları ve diğer havayı kirleten partikülleri solunan havadan temizler ve ev eşyalarının teiz kalmasını sağlar.

Toz, polen veya evcil hayvanlardan dökülen tür ve kepek gibi maddeleri tolayarak alerjik durumları önlemede yardımcı olur. Bu klima sistemleri, progamlanabilir termostatları sayesinde hassas sıcaklık kontrolü sağlar ve ihtiyacınıza özel ısıtma ve soğutma gereksinimlerinizi karşılar.

Bursa klima servisimiz, tecrübeli ve profesyonel teknisyenlerimizle, Nilüfer, Osmangazi ve Yıldırım başta olmak üzere, Bursa’nın her bölgesinde hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın


Fatal error: Uncaught WMAC\JSMin_UnterminatedRegExpException: WMAC\JSMin: Unterminated RegExp at byte 53667: /`}}}()}(); in /var/www/html/wp-content/plugins/clearfy/components/minify-and-combine/includes/classes/ext/php/jsmin.php:264 Stack trace: #0 /var/www/html/wp-content/plugins/clearfy/components/minify-and-combine/includes/classes/ext/php/jsmin.php(157): WMAC\JSMin->action() #1 /var/www/html/wp-content/plugins/clearfy/components/minify-and-combine/includes/classes/ext/php/jsmin.php(96): WMAC\JSMin->min() #2 /var/www/html/wp-content/plugins/clearfy/components/minify-and-combine/includes/classes/class-main.php(375): WMAC\JSMin::minify() #3 /var/www/html/wp-includes/class-wp-hook.php(307): WMAC_PluginMain->jsSnippetcacher() #4 /var/www/html/wp-includes/plugin.php(191): WP_Hook->apply_filters() #5 /var/www/html/wp-content/plugins/clearfy/components/minify-and-combine/includes/classes/class-scripts.php(361): apply_filters() #6 /var/www/html/wp-content/plugins/clearfy/components/minify-and-combine/includes/classes/class-ma in /var/www/html/wp-content/plugins/clearfy/components/minify-and-combine/includes/classes/ext/php/jsmin.php on line 264