Klima Servis Bakımı ve Montajı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

klima servis bakım montaj bilgileri

Özellikle yaz aylarında sıcak bölgelerde yoğun kullanılan klimaların verimli çalışması için, bu soğutma cihazlarının servis, bakım ve montajı hakkında bilmek isteyeceğiniz özellikleri bu yazımızda bir araya getirdik.

Klima Servisi

İklim şartlarının değişmesi ile sıcak ve soğuk hava arasında ki derecelerin devamlı artmakta olduğu aşikârdır. Araştırmalara göre orta derece de ki hava şartlarını yavaş yavaş kaybettiğimiz belirtilmektedir. Dünyanın hava şartlarının ya çok sıcak ya da çok soğuk olacağı zamanlara doğru ilerlediği görülmektedir. Bu gelişmelere paralel olarak da hızlı soğutma ve ısıtma sistemine sahip olan klimalara talep artmaktadır. Yalnız klima denildiğinde toplumda akla ilk olarak genellikle soğutma kavramı gelir. Ama klima esas itibarı ile kullanıldığı ortamı konfor şartlarına getirir. Yani kendin için uygun gördüğün sıcaklığı sağlar.

Bursa klma Servisi Kombi , klima tamiri

Aslında klimada yazın soğutan, kışın ısıtan bir sistem mevcuttur. Günümüz koşullarında klima uygulaması artık lüks olmaktan çıkmıştır. Her mekânda ihtiyaç haline gelmiştir. Ayrıca bilinçli kullanıcıların artan konfor taleplerine cevap verebilmek için ve iş yerlerinde personel çalışma veriminin artırılması için klima servisi gözetiminde bu klimaları kullanmak faydalı olacaktır.

Bizim toplumumuzda klimalar genel olarak hava sıcaklıklarının artması ile birlikte daha sık kullanılmaya başlanır. Bunun sebebinin de genel de insanların daha serin bir yaz geçirmek istemeleri olarak belirtilir. Ancak kullanım sırasında gerek kullanıcı hatasıyla gerek bilinçsizce yapılan servis hataları sebebiyle insanların klimalarından istedikleri konforu sağlayamaması söz konusu olabilmektedir.

Klima Bakımı

Çoğunlukla yatırımcılar, yapılarında klima sistemlerinin olmasını gerekli görmektedir. Çünkü yapılarında ki ısıtma ve soğutma sisteminin temiz, güvenli ve ucuz olmasını istemektedirler. Günümüzde, bu ürünlerin seri üretimi fazlası ile mevcuttur. Aynı zamanda teknolojik gelişmeler sonucu klima cihazının fiyatları da çok uygun hale gelmiştir. Bu taleplerin ortaya çıkardığı kazanç pazarında, yerini alabilmek için klima bakımı yapan servislerin çoğaldığı görülmektedir. Bu yüzden bakım yaptırılır iken seçici olmak da fayda vardır.  

Klimalar özellikle yaz aylarında çok fazla kullanılmaktadır. Bu kullanım sonucunda çoğu klima hararet yapmaktadır. Klimanızın hararet yapmaması için kesinlikle klima iç-dış yıkanması, yağlanması, gaz ölçümü ve filtre temizliği gibi bakımlarının rutin olarak ve işinin ehilleri tarafından yapılması gerekmektedir. Eğer bu işlemler yapılmaz ise klimalarda sık sık arızalar meydana gelebilir. Bu arızalar sonucunda da elektrik faturalarınız yüksek meblağlara ulaşabilir. Bu yüzden klima servislerine klimalarınızın bakımlarını geciktirmeden yaptırmanız gerekmektedir.

klima bakımı

Klima kullanacağınız zaman ortamın %60-30 oranında neme sahip olması, sıcaklığın ise 20-27 derece aralığında olması gerekir. Bu oranlar sayesinde daha konforlu bölgelere sahip olmanız mümkün olacaktır. Bu oranların dışına çıkmanız ise rahatsız edici olabilmektedir. Bu rahatsızlığı yaşamanızın sebebi konu hakkında yeterince bilgi sahibi olmadığınız için olabilir. Lakin konu hakkında ki eksik bilgiden ziyade asıl sorunlara neden olan durum bu cihazların bakımlarının kişiler tarafından önemsenmeyip yaptırılmamasıdır.

Bir ürün ne kadar kaliteli ve teknoloji harikası olursa olsun bakımsız kaldığı zaman çürümeye yok olmaya her zaman mahkûmdur. İnce ve teknolojik düşünceler ile üretilen bu ürünlerin de rutin olarak yapılması gereken bakımlarına önem verilmesi gerekir. Aksi halde bozulmaması ve arıza çıkarmaması imkânsızdır. Çok cüz-i bir şekilde yapılacak bakımların ihmal edilmesi sonucunda daha ağır külfetlere maruz kalabiliriz.

Klima Montajı

Her ürünün kaliteli bir şekilde montajı önemlidir. Lakin klimanın ve sisteminin montajı bizce daha çok önemli bir yere sahiptir. Klimalarınızın yanlış, uygunsuz baştan sağma bir şekilde yapılan montaj işlemleri birçok problemler ile birlikte rahatsızlıkları da peşinde getirebilmektedir. Aldığınız klimanın montajını yapan kişiler dikkatli bir şekilde montaj yapmadıkları zaman montaj sonrasında farklı masraflara da maruz kalabilirsiniz. Çünkü yanlış yere ve yanlış şekilde monte edilen klimalardan çoğu zaman istenilen verim alınamaz.

klima montaj
Bursa klma Servisi Kombi , klima tamiri

Kapasitesi ve yeri yanlış seçilmiş kalitesiz bir klima cihazı bizim ve ailemizin sağlığına zarar verebilir. Bu nedenle klimanın montajını yapan çalışanların klima hakkında gereken bilgileri tüketiciye ayrıntılı bir şekilde vermesi gerekir. Mesela;  Hangi konumda olursa olsun klimanın rüzgârının karşısında durulmaması gerektiğini, klimaların oluşturduğu rüzgarın ortamda bulunmakta olanları rahatsız etmemesi için manuel ve otomatik kanatçıklardan istifade edilmesi gerektiği gibi bilgilerin sade bir dille anlatılması lazımdır. Bu hizmeti veren servisler montaj sırasında yorulmadan sıkılmadan bu bilgileri tüketiciye her zaman aktarması gerekmektedir.

Herkes kullandığı klimanın bulunduğu ortamı daha konforlu hale getirmesini ister.  Bunu sağlamak için dikkat etmeniz gereken konu en başta kullanacağınız klimanın hangi tipte olacağına karar vermenizdir. Bu kararı verirken kendi başınıza yaptığınız araştırmaların yanı sıra kesinlikle klima konusunda tecrübesi olanlara da danışmanız gerekir. Aksi halde yaşadığınız ortamın ısısını değiştirmeye yetmeyen bir cihazı alabilirsiniz. Bunun sonuçta,  aldığınız cihazı tekrar değiştirmenize neden olabilir.

Servis Çağır Arıza Bildir

Hemen servis çağırabilir ya da nasıl yardımcı olabileceğimizi ortaya çıkarmak için formumuzu doldurabilirsiniz.

Çözüm Teknik Bursada her seviyede klima servis sağlayıcısıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir